Ovocný salát pro každou příležitost

Ovoce je zdravé a není ho nikdy dost. Proto přináším recept na jednoduchý ovocný salát, který zvládnou i vaše děti. Můžou ho poté podávat svým malým hostům, když přijdou na návštěvu. Když do něj přidáte pár panáků vodky, hodí se i na párty pro dospělé.

Když se vám nechce péct a přece potřebujete něco trochu sladkého.

Snagría z bílého vína s piscem

Z cest jsem si přivezla tipickou peruánskou pálenku Pisco. Přemýšlela jsem, jak v českých podmínkách budu tvořit Pisco Sour, národní nápoj, na který pořád nemám ingredience. Místo toho jsem narazila na recept na tuhle super osvěžující sangrii, která se hodí jak v parném létu, tak na večírek v zimě. Co třeba na silvestra?


Když nechcete mít červené zuby z klasické sangrie.

Mexický flan

Flan jsem prvně viděla v Peru, přišlo mi to jako takový divný pudink. Pak jsem ochutnala mexickou verzi z českých ingrediencí, upekla hostům a během chvilky nezbylo vůbec nic. Chutná jako taková zvláštní odrůda cheesecaku. 

Když nemůžete lepek a máte chuť na něcé sladkého, co působí pečivovitě.

Nudle s thajskou zeleninou a kokosovou omačkou

Přichází další z receptů, který je jednoduchý, rychlý a báječně chutná. Ingredience můžete mít doma jakkoli dlouho, takže se můžete pojistit a nakoupit dopředu. 

Hodí se třeba když se vrátíte pozdě v noci z párty a máte hlad.

Sopa Azteca

Nedávno jsem měla super příležitost ochutnat autentickou mexickou polévku. Byla naprosto fatastická, tak doufám, že jsem v receptu na nic nezapomněla. 

Když se chcete v zimě trochu zahřát a zasnít o vůni dálek.

Ostružinový likér

V létě jsem měla k dispozici hromadu ostružin a přemýšlela, co s nima. Marmeládu jsem měla, péct dvsacátou bublaninu se mi nechtělo a tak jsem si řekla, že je čas zkusit něco nového, něco, co se hodí na zimu. A vznikl tenhle báječný drink.


Když si chcete v podzimních mlhách připomenout vůni pozdního léta, není nic lepšího než si dát skleničku ostružinového likéru. Zahřeje na srdci i na duši, navíc krásně voní a nádherně chutná.

Dýně s brambory na kari

Z Haloweenu a letošního slunečného podzimu zbylo pár dýní. Protože recept na polívku už dávno máte, i na dýňové rizoto zrovna tak, rozhodla jsem se spojit všechno dobré, co mi přišlo na mysl. Brambory, dýni, kari a víno. Výsledek stojí za to.

Pro chvilky bez masa.

Horké hrušky se zmrzlinou

Podzimní sychravé večery, kdy se brzy stmívá a k melancholii z padajícího listí není daleko jsou jako dělané k tomu, abychom využili čerstvé ovoce (kolikrát i z vlastní zahrádky) a udělali si něco na zub. Ideálně něco, co zahřeje jak na jazyku tak i na duši. 

Hrušky jsou zdravé pro tělo, kvalitní zmrzlina je dobrá na nervy. S kapkou brandy přijdou vhod při každé příležitosti.

Jehněčí na medu a hořčici

Zdálo se mi, že čtyři polosnědené kremžské hořčice v lednici je trochu moc, tak jsem vyndala z mrazáku kousek jehněte a kominací s medem a zeleniknou vzniknul skvělý a navíc docela dietní oběd. Směs medu a hořčice navíc na masíčku vytvoří takový pěkný povlak a štáva se hodí ke každému salátu.



Když chcete trochu polechtat chuťové buňky a pošmáknout si na jiném než na klasickém steaku.

Džem z kiwi

Sezóna marmelád pomalu končí, ale vždy je dobré mít zásoby. Navíc teď máte jistě praxi a možná vám zbyl i želírovací cukr. Je pravda, že díky supermarketům můžeme marmeládu z kiwi dělat po celý rok, což je vlastně výhoda.

Je pikantní, místy sladší, když kousnete do většího kusu kiwi, tak trochu nakyslá. Hodí se skvěle do joguru, na knacken bröt a možná na ní dojde i při promazávání vánočního cukroví.

Salát s hruškou a vlašskými ořechy

Na úvod se přiznám, že jsem tenhle recept převzala (a lehce upravila množství) z časopisu Apetit. Připravovala jsem oběd pro pár jídleních fajnšmekrů, chtěla jsem nachystat nějaký jendoduchý a zajímavý předkrm a zároveň vyzkoušet něco nového. Časem přijdu se svojí alternativou, ale musím říct, že zálivka na tomhle salátu mě zaujala a je fakt dobrá. Stejně jako celý salát.

Když máte rádi kombinaci hruška/ořech a nevadí vám, že u toho není niva.

Rajčata plněná nivou

Léto sice pomalu končí, ale pěkných čerstvých rajčat je stále k dostání dost. Přestaňme dělat saláty a místo toho, abychom rajčata dávali do něčeho, pojďme něco dát do rajčat. Fantazii se meze nekladou, mně se  narychlo a za studena osvědčil třeba tenhle recept s nivou a ořechy.

Když vás nebaví rajčata krájet, ale chcete je dlabat. Když máte rádi nezvyklé kombinace a nivu.

Bezový sirup

Uznávám, tenhle recept jsem sem měla dát na jaře, ne na podzim. Ale nějak mě to nenapadlo, až teď, když se každý den dívám na obrovské sklenice, které zabírají díky tomuhle super sirupu celou lednici.
Recept uvádím přesně tak, jak ho dělá moje babička, aby si bez zachoval veškeré vitamíny a chuť.

Když si chcete připomenout jaro, když na vás něco leze a když si nechcete kupovat drahý Yo sirup :-) Hodí se i na dochucení čaje.

Griotka

Léto je ideální doba pro přípravu griotky. Chuť té pravé, domácí, se vůbec nedá srovnat s chutí té kupované. Intenzivní vůně višní vám i v té nejkrutější zimě připomene teplé paprsky léta. 
Tenhle recept je od mojí babičky, takže je poctivý, bez pochybných konzervantů a jen z těch pravých, tradičních ingrediencí.


Až se budete chtít v zimě zahřát něčím sladkým a připomenout si sluníčko.

Jednohubky a la Jean-Thomas s lanýžovým olejem

Před mnoha lety jsem na studijním pobytu potkala Quebečana jménem Jean-Thomas. Bylo nám oběma asi 23 let a moje strava se (nejen z nedostatku peněz) skládala z rýžového chlebíčku, kuskusu s mrkví a těstovin s kečkupem. Jean-Thomas naproti tomu chodil na místní trhy, zkoušel místní recepty a každým cloulem z něj sálala láska k vaření. Jednoho dne jsme vařili společnou večeři (menu sestavoval samozřejmě on) a jako předkrm vymyslel tyhle výborné, ale naprosto jednoduché jednohubky. Je to už docela dlouho, ale já mám pocit, jako by to bylo včera. Tak je to dobré.
Chuť kozího sýra se krásně snoubí s lanýžovým olejem a tak tak v puse zažijete úplnou extázi.

Když chcete explozi chutí, a aby vaše chuťové buňky zažily rozkoš.

Vaječný likér

4 žloutky, utřít s 30 dkg cukru krupice nebo krystal, pak přidat 3/4 l mléka, 1 - 2 balíčky vanilkového cukru a 1/4l lihu nebo rumu.

Rukolový salát s hruškou, ořechy a parmazánem

Nejednou se stane, že klasický šopák, nebo salát typu Co dům dal (přiznejme si, že to je nejběžnější typ), nám už leze i ušima a chceme trochu změny. Proto se skvěle hodí tenhle recept, který nevyžaduje velké množství ingrediencí a ani nemusí být nijak sofistikované. Příprava zabere asi 8 minut a nejn chutná, ale i vypadá fantasticky :-)

Když už nám ledový salát nejede a máme rádi trochu hořké chuti.

Králík po francouzsku (na dijonské hořčici)

Co si vybavíte, když se řekne francouzská kuchyně? Sýry, bagety, stylové šéfkuchaře, dobré víno a hlavně výborné jídlo. Přesně takový je tenhle recept. Překvapivě jednoduchý, překvapivě dobrý. Nedá se mu nic vytknout, zvládne ho každý a pochutná si na něm i ten nejnáročnější labužník. Králík s dijonskou hořčicí je pochoutka, na kterou jen tak nezapomnete.


Když si chcete pošmáknout, když vás baví vyblizovat talíře, rádi drobíte a hlavně chcete udělat dojem. 

Dvoubarevný pudink


Jsou chvíle, kdy si vzpomeneme na staré dobré recepty, které nám chutnaly v dětství. Nebo aspoň jsme je v dětství často jedli a v dospělém věku na ně úplně zapomněli. Takový je i tenhle čokoládový pudink. Nedělám ho do kovové formičky ve tvaru jakési bábovky (zas takový nostaligik nejsem:-), naopak přidávám do něj ovoce. A aby to bylo ještě zajímavější, vyzkoušela jsem tuhle dvojbarevnou variantu, která zajímavě chutná a dobře vypadá.

Když chcete pobavit děti nebo zaujmout přátele něčím a nemáte vůbec žádný čas. Doba přípravy je asi 10 min.

Pasta pesto s hrozinkama

Taky se vám stává, že přijdete domu skoro v půlnoci, unavení, líní a přitom strasně hladoví? V krecenci jen oschlá kůrka, kus flakoty v mrazáku a špagety s kečupem už od 8 let nemusíte? Dnes jsem v téhle situaci objevila (= vymyslela + otestovala na vlastních chuťových buňkách) nový recept, který tenhle problém vyřeší ani ne za 10 minut.

Proč to vařit vám snad ani nemusím psát, myslím, že příběh to ilustruje dokonale. Snad jen, občas se trochu netradiční chutě spojí v úžasnou delikatesu, po které budete slinatat ještě hodně dlouho, co budete mít vyblízaný talíř.

Salát s mozzarellou, broskví a prosciuttem

Další z výborných receptů Jamieho Olivera. Výborný salátek, ikřupavý, kde se chutě vzájemně doplňují a perfektně se hodí na léto. Šťavnatá broskvička se dopňuje s voňavým prosciuttem a jemná mozzarella je jako třešnička na tomhle salátku.

Třeba když držíte dietu a už vám nechutná rýžový chlebíček.

Brambory po francouzsku

Brambory vařené ve slupce si zachovají nejvíc vitamínů. Malé brambory vařené ve slupce jsou hned hotové. Uvařit brambory není žádná práce a upéct je, to jde skoro samo. Pochutnání je tím pádem práci zcela neúměrné, je obrovské. Chuť raných brambor s bylinkami a dijonskou hořčicí, to je kombinace, které nikdo neodolá.

Když máte rádi trochu pikantní a provoněné jídlo.

Tvarohový dort s ovocem

Jednoho pěkného dne jsem měla chuť na tvarohový dort a cheesecake se mi dělat nechtělo. Hledala jsem hledala, až jsem našla tenhle recept. Trochu mě kombinace ingredienci překvapila, ale výsledek je překvapivě dokonalý. Jemňoučký, lehoučký, na léto jako dělaný.

Když máte hodně tvarohu a ovoce.

Brownies

Jsou to sušenky, buchta nebo koláč? Je to jedno, protoře brownies jsou skvělá čokoládová pochoutka. Hned připravené, a radost udělají každému mlsounovi. Připravit je zvládne kdokoliv.



Když čokolády není dost.

Kulajda koprová

Klasická houbová kulajda je klasika, ale existuje (a výborně chutná) i alternativa s koprem a vajíčkem. Zvlášť teď na jaře, když je všude plno čerstvého kopru. Recept na omáčku je podobný, jen se brambory vaří zvlášť. Podávát lze s vajíčkem nebo masem.

Když je na jaře zima a hnusně a potřebujete něco pořádného do žaludku.

Nejlepší pečený lilek

Lilek a cuketa, to jsou podle mě největší zeleninové delikatesy. Je spousta způsobů jak je připravit, já doporučuji tenhle zapečený lilek s tomatovou omáčkou a česnekem.

Pro všechny milovníky zeleniny.

Chřestová polévka

Chřest patří mezi zdravou a dietní zeleninu. Má vysoký obsah vody a tím i málo kalorií (22 kcal na 100g), takže je vhodné zapojit ho do jídleníčku třeba při dietě. Navíc obsahuje hodně vitamínu a minerálů (vitamín B, kyselina listová, draslík, fosfor, zinek nebo hořčík).

Jmeňoučká chtřestová polévka se hodí jak v létě za studena, tak na dlouhé zimní večery.

Ředkvičko-fenyklový salát

Obchody jsou plné čerstvých, křupavých ředkviček, které si rádi dáváme jen tak. Fenykl naopak je takový hořký a méně vyhledávaný (ač neméně dobrý). Kombinací těchto dvou chutí vytvoříme užasně křupavý a chuťově plný salát.

Neobsahuje skoro žádné kalorie, je levný, rychlý a báječně chutná.

Španělská omeleta - jarní verze

Jednoduchý, rychlý a lehce nezdravý předpis na tradiční španělské jídlo. Jarní verze spočívá v tom, že přidáme čerstvé bylinky, například kopřivy, které zbyly po přípravě velikonoční nádivky.



K večeři nebo na svačinu, dá se podávat studené nebo za tepla, vzít na piknik nebo připravit jako rychlou večeři pro děti. 





Mazanec

Na Velikonoce nebo pro radost, příprava mazance chvíli zabere, ale o to větší pak má člověk radost z výsledku. Můj první pokus se zdařil díky dobrému receptu, takže jsem se rozhodla se o něj podělit. Příprava je spíš náročná na čas, než na práci, a tak při dodržování receptu a pracovního postupu si můžete být jistí, že se dílo zadaří.

K snídani i ke svátku.

Čokoládová pěna

Představte si jemnou čokoládu, lehoučkou a nadýchanou jako obláček, která se vám rozpouští smyslně na jazyku. Můžete jí připravit jako čokoládovou pěnu do hrníčků, nebo servírovat na talíři jako čokoládové kousky. A když se nikdo nedívá, dá se stejně tak dobře ujídat s misky. 

Recept se na první pohled může zdát složitý, ale příprava je hračka. Jen pozor, nedoporučuju při dietě, protože se jedná o vydatný dezert.

Salát z řapíkatého celeru

Potřebujete občas doplnit rychle vitamíny, dát si rychlý oběd nebo něco dobrého a křupavého? Tenhle salát splňuje všechno a ještě k tomu dobře chutná. Po náročném víkendu je tohle nejlepší oběd na pondělí a můžete si ho připravit klidně i v kuchyňce v kanceláři.

Proč ho vařit? Nevařit, tenhle salát je hotový raz dva a stačí k tomu jen nůž a talíř.

Kuskus se zeleninou za 10 minut

Rychlý, lehký a chutný, takový je kuskus se zeleninou za 10 minut. Recept nevyžaduje zásoby speciálních ingrediencí a proto je to ideální večeře, když v týdnu přijdete sedření z práce..

Když fakt nemáte náladu vyvářet, když nemáte doma zásoby, nebo když máte málo času.

Rýže s hráškem

Nesčetněkrát jsem slyšela, že rýže s hráškem je zdravá a dobrá. Že ji jedí kulturisté nebo lidé, kteří chtějí jíst lehká, zdravá jídla a vytvořit si dobrý základ pro trénink. Proto jsem k tomuhle jídlu měla dlouho neoprávněné předsudky. Když jsem ho otestovala a trochu doplnila něčím nezdravým, ukázalo se, že je to bezva oběd (nebo véča), které je hotová za pár minut a stojí sotva pár korun.

Karbohydráty obsažené v rýži jsou super když zrovna trénujete, pokrm neobsahuje žádné tuky, takže se hodí i při případné dietě. 



Salát z vařených brambor, avokáda a řeřichy

Tohle je recept opsaný z kuchařky Jamieho Olivera. Je to strašně jednoduché a dobré jídlo, navíc lehké a zároveň po něm člověk nemá za dvě hodiny hlad. Uvádím ho zde jako inspiraci na lehký oběd. 



Proč to vařit? Protože řeřicha je zdravá, posiluje imunitu a má výtečnou chuť, miloval ji i jazzman Louis Armastrong. A avodkádo? To je zrojem vitaminu E, draslíku a obsahuje cca 30 % tzv. zdravých tuků, takže se po něm netloustne.

Salát z rukoly s cherry rajčátky

Při návštěvě jedné výtečné restaurace (recenze již brzy zde) jsem se trošku najedla předtím a pak měla jen malý hlad. Uznávám, byla to chyba, na druhou stranu jsem ochutnala výtečný, naprosto jednoduchý a přesto tak dobrý salát.



K nabuzení chuťových pohárku, k odlehčení žaludku a pro radost.

Šalvějové brambory

Brambory se hodí jako příloha, ale dají se použít i jako hlavní chod. A ani k nim není třeba jíst maso. Inspirací pro tenhle recept je opět Jamie Oliver, který podobnou bramborovou směsí plnil kuře. Ukázalo se ale, že brambory jsou takhle dobré i samotné. Navíc šalvěj je zdravá, má antiseptické účinky a zajímavou chuť.




Vyzkoušejte, pokud chcete žít trochu zdravěji či bez masa.



Jehněčí na rozmarýnu s řajčátky a cuketou

V mrazáku zbylo ještě pár kousků domácího jehněčího. Způsobů, jak zpracovat takové křehké maso je několik a ráda bych vám je postupně všechny představila. Poslední ozkoušený recept byl původně určený na vepřové, ale trochu jsem ho upravila a hodovníci nechali vyblízané talíře.


Přiznávám, trochu to trvá, výsledek ale určitě stojí za to.
Může se podávat jen tak s chlebem, salátem a pokud máte hlad, šalvějové brambory se hodí taky. A chuť bylinek se výborně doplňuje.

Lehká večeře pro všechny milovníky masa. Exploze chutí. Křehkost rozplývající se na jazyku. 

Cejlonský nápoj

Objevila jsem zajímavý recepis na letní (nebo aspoň léto připomínající) nápoj. Je to úplná vitamínová bomba, povzbuzující tělo i mysl.

K osvěžení, tanci i poslechu.

Čočková polévka jako od maminky

Vzpomínáte, jak jste jako malí dostávali od maminky různé speciality a vychytávky, které už dneska nikdo nedělá nebo nikde nemají? Třeba jemňoučká čočková polévka, pěkně propasírovaná, žádné kusy ničeho, jen jemňoučký krém? V našem věku si ji musíme udělat sami. Recept je tu.

Trocha melancholického vzpomínání na zašlé časy.


Horolezecké sušenky

Zbylo mi po Vánocích trochu Hery a jednoho večera mě začala honit mlsná. Mohla jsem buď udělat jablečný koláč naruby, jehož celková příprava trvá víc jak hodinu, nebo jsem mohla mrknout do svojí oblíbené kuchařky pro děti a vykouzlit něco na zub za půl hodiny včetně pečení. Volba byla jasná, horolezecké sušenky jsou jednoduché, nejsou náročné na ingredience a ještě je to super typ čajového pečiva, které se hodí pro každou příležitost.


Když to chcete hned!



Jablečný koláč naruby

Štrůdl už tu byl, jablka v županu taky. Ale co dělat, když nám v lednici zbylo od Vánoce ještě trochu másla, z kterého už nikdo pozdě po večerech neměl sílu dělat cukroví a nebo když máme z chalupy ještě pár jablek, které už hlásí, že je potřeba je sníst? Můžeme z jablek udělat mrkvový salát, nebo tento jednoduchý koláč naruby. Recept údajně pochází ze speciální francouzské receptury, já ho mám z českého časopisu.




Quand vous voluez une chose francaise.



Guláš pro větší společnost

Poctivý domácí gulášek, to je mňamka. Přináším recept na jeden pro větší společnost, který napsal a dokumentoval můj kamarád Šindy. Přikládám tak, jak jsem dostala i s fotkama. 
Nejlepší je jako základ pro pořádnou pařbu nebo jako léčba po ní. 
V každém případě s chlebíkem chutná nejlépe.


Pro větší společnost.