Blue Swimmer Crab with Tomato, Garlic and White Wine

We went to the famous fish market in Sydney for lunch and they sell so many amazing fishes which an average central European would never even dream of. and they give out some tips on what to cook. so here is one (not tested yet, but it will come:-) ).


Why to cook it? Sounds delicious, when I'll try it, i will let you know.

nova kategorie

nejak se v AUS nedostava casu a penez na to vyvaret, tak jsem se rozhodla zalozit novou kategorii prispevku o mistech, kde se da dobre jist a pit. mam par tipu tady v AUS a par tipu v Cechach. Jakykoli napady, tipy a pripominky jsou vitany :-)


Vsechny recenze na mem cestovatelskem bolgu.

Patričino české tiramisu z dob socialismu

Patrika v 80tých letech pracovala s mojí mámou v knihovně. Už je to hodně dávno, tak si pamatuju jen ten její recept, výbornej a naprosto dietní dortík. Takové české socialistické tiramisu pro moderní pracující ženu. Kde by se taky tady tou dobou vzalo mascarpone, že?


Proč to vařit? Je to krásně kakaové a lehoučké a určitě se po tom netloustne. Nebo jenom malinko.

Cheese and Spinach Pie

I have been cooking this this today after class at school with other student. It was real fun and the recipe is very simple. I also made a few pictures, you can see them below. I think they speak for themselves.


Why to cook it? Simple, light and effortless.

Jahody marinované v balsamicovém octě

Poslední opsaný a neotestovaný podle Jamieho. Důvod, proč ho tu uvádím je stejný jako u receptu na fenykl. Připadá mi to originální a lákavé, a kdybych si ho sem nepřepsala, mohla bych na něj zapomenout. Doufám, že v Sydney bude hodně dobrých a čerstvých jahod a budu ho moct co nejdříve vyzkoušet, abych vám mohla podat zprávu.


Proč to vařit? Protože na první pohled je divné, nakládat jahody do octa. Možná i na první zakousnutí se to může zdát divné, ale ve skutečnosti je to dobrota. Překvapivá, nezdravá, ale vážně mňamózní. A nikdo nic takového nečeká.

Vyvoněný kuře

Nejoblíbenější recept na pečené kuře. Mísí se v něm mnoho dobře se doplňujících chutí a až na ruce a misku zamatlané od másla je příprava velice snadná. Voní bylinkama, chutná trochu citrónově, rozpadá se na vidličce.


Proč to vařit? Protože je to exploze chutí a vůní!

Hamiltonovo kuře

Tenhle a další recept na kuře je opět převzatý z Jamieho kuchařky. Hamiltonovo kuře, jak já mu zkráceně říkám, je výborný recept, když chcete pozvat hosty. Nebudu to dál okecávat, ochutnejte sami.


Proč to vařit? Protože je to takový dobrý podzimní recept. Venku hřmí a po ulicích se prohání spadané listí a u vás doma to voní pečeným česnekem, bylinkama a horkým vínem. Pro takovou tu domácí pohodu :-)

Rybí koláč

Tenhle recept jsem poprvé viděla v televizi a hned další týden vyzkoušela. Je to značně pracné a pak i dost těžké jídlo. Ale po chuťové stránce je vynikající. Když komukoli řeknu, že mi chutná rybí koláč, všichni koukají vyděšeně. Když ho uvařím, nestačí se divit. Díky Jamie za tip:-).


Proč to vařit? Je to zdravé (ryba a zelenina) a zaručeně po tom není hlad.

6 porcí

Tomatová polévka

Když se řekne rajská, většině lidí se vybaví nedobrá kečupová polévka ze školních jídelen. Mně se vybaví rajská omáčka s kolínkama, kterou občas dělala moje babička a já si vždycky myslela, že je dobrá spíš pro jejich psa Belinu, než pro nás. Ale to bylo těma kolínkama.

Sousedka prý naopak dělala výtečnou rajskou omáčku, jejíž zbytky dávala také Belině a jeden nejmenovaný pán se olizoval nad její miskou.

Teď ale nebudeme mluvit o omáčce (i když na tu mám recept taky), ale o polévce. Výtečná je ta, kterou dělají v některých pizzeriích. Tomatová, ne rajská kečupovská.
Nesmí být ani moc kyselá, ani moc sladká, ani moc smetanová, protože tím by se přebyla chuť rajčat.

Proč to vařit? Protože tohle není obyčejná rajda, ale polívka, která voní létem.

Cuketová polévka paní K.



Vtipný a stručný recept na výtečnou cuketovou polévku od maminky Aničky, která tak dobře peče :-)
Recept uvádím přesně tak, jak mi byl předán spolu s ochutnávkou.

Proč to vařit? Je to rychlé a chutné. Cuketa ze zdravá a přidaná smetana výborně zasytí. Lze podávat v létě i studené.

Gentse Waterzooi

Jak někde jsem, musím ochutnávat. A nebylo tomu jinak i při mojí poslední (doufám, že opravdu) návštěvě Belgie. Jistý pan Zdeněk mi vždycky říkal, že v Belgii hrozně rád jí a mně se pořád nechtělo věřit. Dokud jsem neochutnala Waterzooi a pár dalších specialit z Gentského nábřeží. Doma jsem po čase zjistila, že tuhle pochoutku v méně luxusním provedení vařím každých 14 dní, což intelektuálně povýšilo moje kuchařské dovednosti o úroveň výš. Tahle polívka taktéž funguje jako záchrana po propařené noci.

Proč to vařit? Má to luxusní název a je to všelék. Čím víc zeleniny se přidá, tím víc léčebné a zdravé to je.

Zapečené brambory se špenátem podle Dáji

Jaké jídlo se hodí pro milovníky zeleniny jako základ na festivalové řádění? Zcela jistě to nebude salátek s rajčátky. Musí to být něco vydatného. A tak jsme si udělaly zapečené brambory se špenátem a vydržely skoro až do rána ;-)


Proč to vařit? Třeba proto, že máte doma hodně brambor. Nebo lépe proto, že vám brambory a špenát chutnají a chcete něco vydatného do žaludku.

Golden Dream Bitter

Sny máme všichni. Golden dream zní jako pohádka, pohádka o prosluněné zlaté písčité pláži. Fouká lehký vánek, šumí moře. A vy sníte.
V ruce máte slaďoučký míchaný drink, ale do horka se sladké smetanové ne vždy hodí. A proto je tu alternativa - Golden Dream Bitter - smyslný a ozvěžující.


Proč si ho umíchat? Protože pohladí na jazyku, je vydatný a přitom ne moc sladký. 

Kuličky do kachní polévky podle mojí babičky

Na venkově je jídlo zpravidla odlišné od toho, co jedí lidé ve městech. Hlavní důvod vidím v nedostatku čerstvých surovin a nejspíš i ve stylu života. Jaká je to ale pochoutka, když si člověk dá pravé, vydatné jídlo od babičky! Recept na kachní polévku samotnou bude v některém z dalších příspěvků, ale kuličky zmiňuji už teďko - dají se totiž použít skoro do jakékoli vývarovité polévky.


Proč je připravovat? Za málo námahy hodně muziky. Stejně jako u většiny ostatních mých recepisů. V domácí polévce tyhle kuličky působí jako kaviár (nejen na chlebíčkách). Přináší vůni a teplo domova a pár kcal navíc, takže polévka se stane výrazně vydatnější.

Chalupářský divočák

Dva měsíce jsme měli v mrazáku maso z divočáka. Věděla jsem, že ho chceme ochutnat, ale pořád se něco dělo a nebyl čas ho připravit. Nakonec je tady můj poslední víkend v Praze a kanec se pořád válí v mrazáku. Co s ním? Upečeme ho. Chtěla jsem ho upéct doma, ale vzhledem k době přípravy jsme se rozhodli začít s přípravou až na chalupě. Když jsme přijeli, bylo málo času, takže jsme maso jen naložili a počkali ještě do dalšího dne. Čekání se vyplatilo, maso se krásně provonělo a česnek rozležel. Po důkladném dochucení bylinkami a zeleninou nebyla (pro někoho moc výrazná) chuť divočáka tak markantní a olizovali jsme se až za ušima.


Proč to vařit? Tenhle recept umírní extra výraznou chuť kance. A další důvod, dovolím si citovat svého kamaráda Boba: "a.) kanec je královské jídlo! b.) indiáni věřili, že kančí maso zlpšuje přesnost střelby z luku!"

Aniččina kakaová puntíkovaná buchta

Pečivovitý zákusek kakaový první třídy! Je to buchta nebo koláč, hádali se kolegové chroustajíc tuhle pochoutku. Nakonec na žádný odborný název nepřišli, ale shodli se, že tahle koláčo-buchta má šmak. Na první pohled, když ho/ji Anička vzala na výlet na Sněžku, působil jako úplně obyčejný koláčo-perník. Ale na první kous bylo jasné, na čem jsme. Výborná konzistence, lákavá rumo-kakaová poleva. Úplně se rozplýval na jazyku. Není divu, že si tenhle recept vzaly a vyzkoušely všechny účastnice výstupu.

Proč to vařit? Je to rychlé, levné a přitom úžasně smyslně chutné. Když přijde návštěva, bude už vždycky chtít jen "pečivovitý kakaový".